Już niedługo kolorowy e-papier?

Technologia E-Ink, ebooki w kolorze.

W niemal wszystkich czytnikach ebooków  jest obecna technologia E-Ink. Wykorzystuje ona elektroforezę, czyli efekt wędrówki naładowanych elektrycznie cząstek w wewnątrz wyświetlacza.

E-Ink to technologia, która wykorzystuje mikrokapsułki  umieszczone w cieczy o kolorze czarnym. Pływają w niej maleńkie, naładowane elektrycznie cząsteczki, które silnie odbijają światło i dlatego wydają się białe. Mikrokapsułki znajdują się między dwiema przewodzącymi powierzchniami: górna, stanowiąca wierzchnią część wyświetlacza, jest wykonana z przeźroczystego materiału. Gdy do tych powierzchni zostanie przyłożone napięcie, naładowane cząsteczki wędrują elektroforetycznie do elektrody o przeciwnym ładunku. Kiedy zgromadzą się one przy wierzchniej warstwie ekranu, padające nań światło zostanie odbite i punkt będzie wydawał się biały. Z kolei gdy cząsteczki zostaną przyciągnięte w dół, światło będzie absorbowane przez ciemny płyn i punkt przybierze czarną barwę.
Ta technika ma wielką zaletę: cząsteczki zachowują swoją pozycję tak długo, aż do elektrod nie zostanie podane napięcie o przeciwnej polaryzacji. Oznacza to, że wyświetlanie strony książki nie zużywa prądu – energia jest pobierana tylko podczas przewijania stron. Tego rodzaju materiał określa się jako bistabilny.
Stworzenie działających na tej samej zasadzie ekranów kolorowych jest dość proste. W górnej płytce wyświetlacza nad każdą mikrokapsułką umieszcza się filtr barwny – czerwony, zielony lub niebieski. Dzięki temu odbite światło nie wydaje się białe, ale przyjmuje kolor filtra. W ten sposób możliwe jest wyświetlanie wielu odcieni tak jak na monitorze LCD. Przeszkodą nie do pokonania jednak niewielka szybkość, z jaką cząsteczki przemieszczają się między elektrodami. Zmiana jasności każdego punktu ekranu wykonanego w technologii elektroforezy trwa dość długo. Przekartkowanie e-książki może zajmować kilka sekund, ale oglądanie filmu na tego typu wyświetlaczu jest niemożliwe. Poza tym, obraz na kolorowych ekranach wykonanych w tej technologii ma niską jasność i kontrast, gdyż określony kolor może być wyświetlany najwyżej na jednej trzeciej wszystkich pikseli.

Olej w ruchu czyli technologia elektrozwilżania.

W technologii elektrozwilżania, w jakiej wykonane są na przykład wyświetlacze Liquavista, wykorzystuje się mieszaninę wody i oleju. W kapsułkach, których spód jest wykonany z bardzo jasnego, białego materiału, znajduje się woda. Na górnej ściance kapsułki oraz nad jej białym dnem znajdują się przeźroczyste elektrody. Dolna elektroda jest oddzielona od wody hydrofobowym (odpychającym wodę) izolatorem, na którym z kolei znajduje się najważniejszy element: zabarwiony olej. Gdy elektroda nie jest zasilana, olej pokrywa całą powierzchnię dna kapsułki, a odbite w nim światło przyjmuje jego barwę. Po podaniu napięcia olej skupia się w postaci małej kropli przy krawędzi kapsułki i widoczna staje się biała powierzchnia refleksyjna – kapsułka wydaje się biała. Umieszczając w sąsiadujących komórkach matrycy olej o różnych barwach można uzyskać wiele kolorów pikseli. Opracowane zostały też wersje ekranów, w których różnobarwne kapsułki są umieszczone w trzech warstwach jedna nad drugą, a ostateczny kolor punktu jest uzyskiwany poprzez nałożenie na siebie tych trzech kolorów.
Ekrany w technologii elektrozwilżania są tanie w produkcji, bardzo cienkie i osiągają obecnie czas reakcji poniżej 50 milisekund, co niemal wystarcza do płynnego wyświetlania ruchomego obrazu (25 klatek na sekundę, czyli 1 klatka co 40 milisekund. Tego rodzaju wyświetlacze nie są jednak bistabilne – kropla oleju nie rozlewa się po komórce tak długo, jak długo elektrody są zasilane prądem, co skraca czas działania akumulatora.

źródło: http://www.chip.pl/artykuly/trendy/2010/06/kolorowe-e-booki